Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

دکتر ماکس بیرشر بنر ، اولین بنیانگزار خام گیاه خواری

دکتر ماکس بیرشر بنر ، Dr. Max Bircher Benner متولد 1867 و متوفای
1939 شاید نخستین پزشکی در عصر حاضر باشد که رژیم غذایی خام گیاه خواری را بنیان گذاشت. البته فیثاغورث که ریاضیدانی مشهور بود، پیش از او به آن پی برده بود و آن را برای بیماران به کار می‌برد. اما بیرشربنر برای نخستین بار آسایشگاهی در این موضوع باز کرد تا بیماران را تنها با خوراک خام درمان نماید. او می‌گفت که پزشک نباید به این هدف اصلی یعنی درمان همزمان تن و روان، بی‌تفاوت باشد. پزشک باید روشهایی را به بیمار بیاموزد تا او به اشتباهات خودش در طرز زندگی پی ببرد. بیرشر بنر این را درمان طبیعی نامید که اساس آن شامل یک تجدید نظر در طرز تغذیه بیمار است. در سال 1895 پیش از آنکه اولین ویتامین ها کشف شوند، دکتر ماکس بیرشر بنر، به قدرت برتر مواد گیاهی خام برای بازیابی سلامت انسان توجه کرد و آن را یک دیدگاه انقلابی دانست. او بیماران خود را وامی داشت تا سبزیجات و میوه‌ها، غلات و حبوبات و شیر حیوانی را خام بخورند.
در ادامه مطلب ، سرگذشت زندگی این پزشک را بخوانید .
دکتر بیرشر بنر ، پسر یک سردفتر جوان در آراو،  Aruau ناحیه‌ای در اطراف پایتخت سوئیس بود. موقعی که مادرش او را هفت ماهه آبستن بود،‌ تولدش به علت انفجاری همراه با آتش که در یک کارخانه در همسایگی آنها رخ داد، اتفاق افتاد. تولد زودرس و نابهنگام او، سبب شد تا قلب معیوب، ضعف زیاد در دوران کودکی، رنگ پریده و اندام ریزی داشته باشد که بقای او را نامتحمل می‌کرد. اندکی بعد این کودک نوپا دست در دست برادر بزرگتر راه می‌رفت. هر چند برادر بزرگتر فقط 10 ماه از او بزرگتر بود ولی قوی و از نظر جثه،‌ بزرگتر و شاداب‌تر به نظر می‌رسید. در صورتیکه برادر کوچکتر بر عکس بود. این اختلافات واضح، تاثیری عمیق روی ماکس بیرشر بنر میگذاشت. زیرا او آرزو داشت تا در دوران طفولیت و بلوغش، فردی قوی، ‌سرزنده و چابک و منحصر بفرد بشود. برای رسیدن به این هدف در تمام فصول سال، ساعتهای زیادی به ورزش کوه‌نوردی، شنا در رودخانه‌ها با آب سرد و ژیمناستیک می‌پرداخت.
او به موسیقی علاقه زیادی داشت و آهنگهای موزارت و شوبرت را می‌نواخت.
روزی، یک دانشجوی غیر حرفه‌‌ای اسناد باستانی به او گفته بود که فیثاغورث در خواص میوه‌جات خام توضیح داده است که بایستی آنها را به طور کامل ریز و نرم کرد و با عسل یا شیر بز مخلوط نمود و البته این مخلوط نباید پخته شود و این ریاضیدان، پیشنهاد کرده است تا بیماران، آن مواد مخلوط شده را با اطمینان کامل به کار ببرند.
بیرشر بنر از این حرف فیثاغورث شگفت زده شده بود،‌ زیرا علوم پزشکی امروزی به او یاد داده بودند که باید غذاها را پخت تا فشاری بر معده وارد نشود. اما پس از آنکه او هم از همین طریق توانست تندرستی خودش از بیماری ها را به دست آورد،‌ شروع به آزمایشات گوناگون با خوراک خام روی بیماران کرد و حتی کلینیک خودش را بر همین پایه بنا نمود. او بیماران مختلفی را از طریق تغذیه خام، درمان کرد و خودش هم تا آخر عمرش به خوراک خام وفادار ماند. روش او استفاده از سبزیجات تازه با میوه‌های مختلف و ساختن خوراکهای گوناگون بدون حرارت دهی همراه با شیر حیوانی البته به شرط تازگی آن بود. او این روش را در سال 1900میلادی به طور رسمی انتشار داد و تا آخر عمرش به آن وفادار باقی ماند.
کلینیک بیرشر بنر از پروتئین حیوانی مانند گوشت و تخم مرغ و هرگونه اجاق گاز خالی بود و در هر صبحگاه، بیماران را به ورزش وامی داشتند، سپس برمیگرداندند تا به آنها خوراک خام بدهند. در آن هنگام کسی نمی‌دانست که خوراک خام دارای آنزیم‌هایی زیادی است که سبب گوارش بهتر میشود ولی در پی حرارت دهی از بین میروند و کیفیت خوراک را پایین می‌آورند. بیرشر برای اینکه بتواند علت این موضوع را دریابد به کتابخانه‌‌‌ها رفت و تمام کتابهای شیمی و فیزیک و تغذیه و بیولوژی را ورق زد ولی چیزی نیافت که به او بگوید چرا خوراک خام، کارآیی بالایی در درمان امراض دارد.
او برای بالا بردن فهم خودش از خوراک خام به چندین مسافرت دست زد و با زیگموند فروید، استاد روانکاوی و آقای وینترنیتز، استاد آب درمانی، این کشف را در میان گذاشت. پس از ملاقات مدیر یک آسایشگاه رژیم غذایی و دیدار از کسانی دیگر پس از آنکه ناکام ماند در نوامبر سال 1897 به زوریخ مراجعت کرد و یک آسایشگاه کوچک خوراک خام همراه با یک درمانگاه آب درمانی افتتاح کرد تا بتواند بیماران را به درمان رژیمی خودش هدایت کند. یکروز به طور تصادفی این موضوع را با یک استاد فیزیک در میان گذاشت و آن استاد، او را به قانون دوم ترمودینامیک راهنمایی کرد.
طبق قانون اول ترمودینامیک، مقدار انرژی در دنیا همیشه ثابت است و طبق قانون دوم، انرژی به طور پیوسته تمایل دارد از سطح بالاتر به سطح پایین‌تر جریان یابد چنانکه روشنایی خورشید به خاک می‌رسد و البته مقدار انرژی را باید با کالری اندازه گرفت. او متوجه شد که در موارد گیاهی، انرژی خورشیدی در جریان فتوسنتز به بالاترین کیفیت تبدیل میشود و در آن گیاه، به طور ذخیره در‌ می‌آید. بنابراین وقتی ما گیاهان را خام بخوریم، بالاترین کیفیت انرژی را به طور مستقیم دریافت میکنیم، در حالیکه پختن گیاهان و هر گونه حرارت دهی یا پلاسیدگی و پژمردگی سبب کاهش مقدار زیادی از آن میشود.
42 سال بعد، او با شرودینگر، دانشمند فیزیک گفتگو کرد که او هم بر بالا بودن کیفیت انرژی در ذخیره گیاهی تاکید کرد و سرانجام در سال 1904میلادی اولین آسایشگاهش را بر اساس این فرضیه‌ها در نزدیک زمین‌های جنگلی وسیع زوریخ بر پا کرد.در آنجا بیمارانش به ورزش صبحگاهی مجبور میکرد و آنها را میخواست تا از قهوه، چای، مشروبات الکلی، سیگار، شیرینی‌جات، شکلات و گوشت و تخم مرغ،‌ و همه پختنی‌ها پرهیز بکنند.
از سال 1930، کنگره‌ها و روزنامه‌های پزشکی از او دعوت کردند تا برایشان توضیح دهد و حتی اولیای امور مشهور در آلمان، استرالیا، فرانسه، انگلستان و ایتالیا از او پشتیبانی کردند. دوستان او به مناسبت روز تولدش در سن هفتاد سالگی به افتخار او مجلسی ترتیب داده بودند و از او با تکریم و احترام غیر قابل انتظاری یاد کردند. بعد از آن ، قلب معیوب او شروع به ضعیف شدن کرد و در ژانویه 1939 حیات را درود گفت.
  پزشکانی که گیاه خوار هستند   
   درمان با خام گیاه خواری
   مصاحبه و گزارش از بیمارانی که بیماری های صعب العلاج خود را با اصلاح رژیم غذایی درمان نموده اند     

مطالب دیگری از سایت


موضوع : درمان با خام گیاه خواری ، 
نشانک ها: پزشکان گیاه خوار،
پیوندها : وبلاگ گیاه خواری،
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic