Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

وجود میکروب های طبیعی روده بویژه در دوره نوزادی نقش بسزایی در تطابق سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از واکنش های حساسیت و آلرژی در بقیه عمر فرد دارد . سزارین ، عدم استفاده از
شیر مادر و نیز مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در سنین کودکی و بویژه در اولین سال تولد همگی موجب کاهش باکتری های مفید بدن و در نتیجه ایجاد آلرژی در بقیه عمر فرد می گردد

رابطه آلرژی و فلور میکروبی روده

تعداد زیادی باکتری در روی پوست ، داخل دهان و در حفرات داخل بدن و بویژه در روده های انسان ساکن هستند . تعداد میکرب های همزیست با بدن ما ، ده برابر تعداد سلول های بدنمان است . این بدان معنی است که صدها میلیارد باکتری در بدن ما زندگی می کنند . فایده این باکتری ها برای ما خیلی بیشتر از ضررشان است . برای مثال مواد مغذی اساسی و ضروری برای انسان را تولید می کنند. در گوارش غذا به ما کمک می کنند و حتی در برابر عوامل بیماریزا از بدن ما محافظت می کنند .
گوناگونی باکتری های ساکن در روده انسان ، رابطه مستقیم با تقویت سیستم ایمنی بدن دارد . در حال حاضر در کشورهای غربی و به علت سبک زندگی و تغذیه این جوامع ، تنوع باکتری های ساکن در روده ، به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است و به همان نسبت به میزان شیوع آلرژی در افراد این جوامع افزوده شده است . 
در افراد قبایل بومی آفریقایی که میزان باکتری های مفید ساکن در روده بسیار متنوع و زیاد است میزان شیوع آلرژی یک نفر در هر یکهزار و پانصد نفر است ، در صورتیکه در انگلستان از هر سه نفر ، یکی مبتلا به آلرژی است . جالب اینکه با وجودی که میزان تنوع باکتری های روده افراد جوامع غربی کمتر از بقیه جوامع است ، این کمبود تنوع باکتری ها در افراد دچار آلرژی باز هم محسوس تر است .
تحقیقات زیادی نشان داده که کاهش تنوع باکتری های ساکن روده ، عاملی برای استعداد شخص به مبتلا شدن به آلرژی است . بطور طبیعی ، وجود تعداد بیشتری باکتری های بی ضرر در بدن ما موجب می شود که سیستم ایمنی بدن کارش را بهتر انجام دهد و بدن کمتر دچار آلرژی و بیماری شود .
در یک تحقیق در روی موش هایی که بدن آن ها را کاملا استریل و عاری از باکتری نگه داشته بودند مشخص شد که این موش ها در برابر مواد خارجی دچار واکنش های حساسیت شدیدی شبیه آسم می شوند که ناشی از ترشح شدید التهابی در اطراف حفرات هوایی ریه می باشد .
مطالعات دیگری نشان داده که افرادی که نزدیک به دامداری ها زندگی می کنند کمتر از بقیه مردم دچار آلرژی می شوند که این امر به علت برخورد بیشتر این قبیل افراد با میکروب های موجود در محیط می باشد که می تواند موجب تکثیر باکتری های مفید در بدن این افراد گردد . 
برخورد با باکتری های موجود در محیط از همان آغاز تولد و در مجرای واژن اتفاق می افتد . در اواحر دوره بارداری انواع جدیدی از باکتری ها در محیط واژن تکثیر می شوند که شامل لاکتو باسیل ها می باشند و مشخص شده که این باکتری ها که در هنگام عبور نوزاد از واژن ، سرتا پای او را می پوشانند ، در محافظت از نوزاد در برابر ابتلا به آلرژی ، نقش مهمی دارند . در تحقیقی مشخص شد که نوزادانی که از راه سزارین متولد می شوند استعداد بیشتری برای ابتلا به آسم خواهند داشت .
در شیر مادر نیز حدود 700 نوع باکتری مفید وجود دارد که به بدن نوزاد می رسد و او را در برابر ایتلا به آلرژی محافظت می نماید .
مصرف آنتی بیوتیک ها نیز به مرور باعث کاهش تنوع باکتری های مفید موجود در روده می شود و بدین ترتیب دستگاه ایمنی  بدن که کارکرد مطلوب آن وابسته به باکتری های مفید روده هاست ، ضعیف می شود .  نشان داده شده که هرچه مصرف آنتی بیوتیک ها زیادتر شود و بویژه اگر این امر در کودکی و در اولین سال تولد اتفاق افتد شانس ابتلا به آلرژی و آسم و اگزما افزایش می یابد .
وقتی تعداد باکتری های مفید موجود در روده ها کاهش می یابد انواع مضری از باکتری ها مانند آنتروباکترها جایگزین آن ها می گردد که در ایجاد آلرژی ها نقش دارند . این حالت در نوزادانی رخ می دهد که به علت مشکلات زایمان ، مجبور هستند چند روز اول زندگی خود را در دستگاه و بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها و بدور از مادر بسر ببرند و بدین ترتیب بجای آنکه باکتری های مفید را از طریق شیر مادر و در تماس مستقیم با مادر دریافت کنند ، باکتری های مضری مانند آنترو باکترها از طریق محیط بیمارستان به آن ها منتقل می گردد .
حتی این نظر وجود دارد که انگل ها و کرم های روده در کاهش پاسخ ایمنی بدن انسان به این انگل  ها ( عادت کردن بیولوژیکی به انگل ها ) و همزمان ، کاهش ایجاد آلرژی ها موثر هستند .
غذاهای پروبیوتیک ( مانند ماست و پنیر ) می توانند تنوع باکتری های مفید روده را بطور موقت افزایش دهند ولی بهر حال این غذاها در معالجه آلرژی ها معجزه نمی کنند .
از طرف دیگر مصرف مداوم میوه و سبزیجات می توانند محرک تولید انواع مفید باکتری های مفید در روده ها باشند بنابراین بطور دائمی تری موجب ایجاد فلور میکروبی طبیعی و سالم در روده ها شوند .
تحقیقاتی نیز در دست انجام است که کارایی پیوند مدفوع را در درمان آلرژی ارزیابی نماید . در حال حاظر برای درمان انواعی از عفونت های حاد روده ای از روش پیوند مدفوع استفاده می شود . در این روش ، یک مدفوع سالم را در روده فرد بیمار تنقیه می کنند تا جایگزین مدفوع و باکتری های مضر موجود در روده فرد بیمار گردد . ولی اینکه آیا پیوند مدفوع در درمان آلرژی نیز موثر خواهد بود یانه ، نیازمند تحقیقات بیشتر است .      
 

  مطالب بیشتر در باره فلور طبیعی بدن
بیماری های خود ایمنی
   شناخت و شرح بیماری ها
  تغذیه ناسالم و نقش آن در ایجاد بیماری ها

مطالب دیگری از سایت


  چگونه حساسیت به گلوتن و گندم ، باعث ایجاد بیماری های خود ایمنی می گردد ؟
انواع حساسیت به گلوتن : سلیاک ، حساسیت غیر سلیاکی به گلوتن ، آلرژی به گندم
گلوتن چیست ؟

نقش فلور روده در ایجاد یا پیشگیری و درمان بیماری ها
رابطه بیماری های خود ایمنی با عفونت ، شرایط محیطی ، تغذیه و فلور روده ها
بیماری های خود ایمنی ( اتو ایمیون )
بیماری نشت روده ای یا سندرم " روده چکه کن " ( Leaky Gut  )
سندرم روده تحریک پذیر - کولیت عصبی یا اسهال و یبوست متناوب 
موضوع : بیماری ها، تغذیه ناسالم ، 
نشانک ها: بیماری های خود ایمنی، فلور طبیعی بدن،
پیوندها : لینک ویدئو در آپارات،

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات