Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

مکانیسم جذب ویتامین B12 در بدن

ویتامین B12  که به نام عامل بیرونی نیز معروف است برای آنکه بتواند جذب روده شود به یک عامل دورنی نیاز دارد. عامل درونی یک موکوپروتئین به وزن ملکولی 50000 می‌باشد که از سلول‌های دیواره‌ی معده به صورت قسمتی از شیره طبیعی معده ترشح می‌شود. همچنان که غذا از لوله گوارش می‌گذرد، اسید شیره معدی و پروتئینازهای شیره‌ لوزالمعده سبب آزاد شدن ویتامین B12   از کمپلکس پروتئینی ( به صورتی که در غذا موجود است ) می‌شود. سپس با توجه به بررسی‌های ترنبرگ و ایکن ،
عامل درونی با ویتامین B12 ترکیب می‌شود و اریتروپوئیتین ایجاد می‌گردد. اریتروپوئیتین بهتر از ویتامین B12 جذب می‌شود. ویتامین به شکل اریتروپوییتین از حمله میکروب ها و مواد شیمیایی محفوظ می‌ماند .
به موجب بررسی‌هایی که اخیراً به عمل آمده است آپواریتروپوئیتین شبیه فاکتور کاسل یا عامل برونی می‌باشد. بدین ترتیب عامل درونی ، به اتصال ویتامین B12 به یک گیرنده در مخاط روده در قسمت فوقانی روده کمک می نماید. در این فعل و انفعالات کلسین نقش کاتالیزور را دارد.
ویتامین B12 به وسیله‌ی عمل آنزیم‌های روده از عامل داخلی جدا شده و به سلول‌های مخاطی در دیواره‌ روده جذب می‌شود.
در هر مرحله‌ی جذبی هر گونه اشکالی می‌تواند ویتامین B12 غذایی را غیر قابل استفاده ( غیر قابل جذب ) کند. به عنوان نمونه، در حدود یک سوم افراد 60 سال به بالا که اسید معدی ترشح نمی‌کنند به دلیل اینکه نمی توانند ویتامین B12 را از
پروتئین پیچیده آزاد کنند قادر به جذب ویتامین B12 از غذا نمی باشند. به علاوه در حدود یک درصد افراد، عامل داخلی کمتر ترشح می‌شود بنابراین کمتر قادر به جذب مجدد B12 موجود در صفرا می‌باشند.

درصد جذب ویتامین B12 با مصرف زیاد آن تناسب مستقیمی ندارد . مثلاً با مصرف بیش از 10 میکروگرم ویتامین B12 ، مقدار جذب آن به یک درصد کاهش می‌یابد. بطور طبیعی بیشتر ویتامین B12 غذایی از طریق ادرار دفع می‌ گردد.

در صورتی که شیره‌ی معدی فردی فاقد عامل درونی لازم جهت جذب ویتامین B12 باشد، جذب این ویتامین مختل می گردد. در این حالت اگر ویتامین B12 به مقداری حدود هزار برابر مقدار طبیعی مصرف شود، مثلا مقداری که در دوز خوراکی عصاره جگر موجود است، ممکن است مقدار کافی ویتامین B12 از دیواره‌ی روده از طریق انتشار ساده عبور کند. تزریق داخل عضلانی که اختلال در جذب را در پیش ندارد، بهترین و موثرترین نوع استفاده از ویتامین B12 در افرادی است که فاقد عامل درونی هستند.

کفایت جذب ویتامین B12 با افزایش سن، کمبود پیریدوکسین ( ویتامین B6 ) ، کاهش سنتز عامل درونی، کافی نبودن آهن و هیپوتیروئیدیسم کاهش یافته  و در دوران بارداری و در زمانیکه عامل درونی همراه با ویتامین B12 خورده می‌شود افزایش می‌یابد. مصرف سوربیتول ، یک مشتق کروهیدرات که به عنوان عامل شیرین کننده استفاده می‌شود ، سبب بهتر جذب شدن کوبالامین ( ویتامین B12 ) به خصوص در افراد مسن که بطور طبیعی ترشحات معدی در آن ها کاهش یافته،  می‌گردد.
مطالب بیشتر در باره ویتامین ها
  در درون بدن چه می گذرد ؟

مطالب دیگری از سایت


موضوع : در درون بدن چه می گذرد، 
نشانک ها: ویتامین ها،
پیوندها : زیست پژوهان،

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات