Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد


 بیمارى آلزایمر در واقع مشکلى مغزى است. مغز ما از میلیون ها سلول عصبى تشکیل شده است. هر دسته از این سلول هاى عصبى با هم تشکیل یک بخش را می دهند و هر بخش عهده دار یک مسئولیت است. به عنوان مثال بخش بینایى که در ناحیه پشت سرى قرار گرفته، مسئول بررسى اطلاعاتى است که از چشم ها آمده است. بدین ترتیب ما تشخیص می دهیم که چه دیده ایم.
این سلول هاى عصبى براى بررسى و انتقال اطلاعات با یکدیگر و با بخش هاى دیگر در ارتباطند. این ارتباط به صورت جریان الکتریکى کوچکى است که از یک سلول به سلول بعدى انتقال پیدا می کند. اما چون این سلول ها به یکدیگر نچسبیده اند، بین آنها یک فضاى خالى کوچک وجود دارد.
این فضاى خالى کوچک توسط یک ماده شیمیایى مخصوص پر می ‌شود که انتقال جریان الکتریکى بین سلول ها را سریع تر و آسان تر می کند و به نام پیام رسان عصبی یا نوروترانسمیتر شناخته می شود . استیل کولین و سروتونین از جمله نوروترانسمیترهایی هستند که وظیفه انتقال پیام های عصبی را ایفا می کنند .

نقش انتقال دهنده های عصبی ( پیام رسان های عصبی ) در شکل گیری بیماری آلزایمر 

با بالا رفتن سن و پیری سلول ها، ترشح  سروتونین کاهش می یابد، بدین ترتیب ارتباط بین سلولى و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود. این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات مغز ،خود را نشان می دهد. خاطره ها ترکیبى هستند از یادآورى دیده ها و شنیده ها و احساسات که براى یاداورى آن ها مغز نیاز به برقرارى یک ارتباط پیچیده سلولى بین همه بخش ها دارد. به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کم رنگ یا فراموش می شوند.
در بیمارى آلزایمر ترشح منقل کننده های عصبی ( نوروترانسمیتر ) مانند سروتونین و استیل کولین ، کاهش می یابد. اما این کاهش همیشه به علت پیر شدن سلول ها نیست. سکته مغزى که باعث از دست رفتن بخشى از سلول هاى مغز می شود یا شوک عاطفى پس از دست دادن عزیزى می توانند باعث اختلال در ترشح منتقل کننده های عصبی مغز شده  و خطر ابتلا به آلزایمر افزایش دهند.
در ادامه مطلب به توضیح پلاک های پروتئینی ( پلاک های آمیلوئیدی ) ایجاد شده در بافت مغزدر بیماری آلزایمر می پردازیم و مکانیسم تشکیل و گسترش این پلاک ها را بررسی می کنیم .


مغز کوچک شده در آلزایمر

پروتئین‌های آمیلوئیدی و پلاک های پیری در مکانیسم ایجاد بیماری آلزایمر


در بیماری آلزایمر، ساختارهای پروتئینی کروی شکلی در خارج نورون‌های برخی مناطق مغز و ساختارهای پروتئینی رشته‌ای در جسم سلولی نورون‌ها، تشکیل می‌شود. این ساختارهای پروتئینی که به آنها اجسام آمیلوئیدی گفته می‌شود، در اثر برخی تغییرات در پروتئوم سلول‌های عصبی وبهم خوردن تعادل و تغییر در میزان و یا ساختار پروتئین‌های پرسینیلین، آپولیپوپروتئین E، سینوکلئین، و پپتید آمیلوئید بتا ایجاد می‌شود. یکی از مهم‌ترین پروتئین‌هایی که در ایجاد آلزایمر نقش دارد، پروتئین پیش‌ساز آمیلوئید ( APP ) نام دارد. این پروتئین در سلول‌های دستگاه عصبی تولید می‌شود و در اتصال سلول‌ها به هم ، تماس سلول‌ها و اتصال به ماتریکس خارج سلولی و اسکلت سلولی نقش دارد. با اثر آنزیم‌هایی بر پروتئین APP، به ترتیب، پپتیدهایی به نام آمیلوئیدبتا۴۰ ( دارای ۴۰ اسید آمینه ) و آمیلوئید بتا ۴۲ ( دارای ۴۲ اسیدآمینه ) ایجاد می‌شوند. در حالت عادی مقدار این قطعات در سلول‌ها کم است و به‌سرعت تجزیه می‌شود؛ اما اگر در پروتئوم سلول‌های عصبی این تعادل برهم بخورد و مقدار این قطعات آمیلوئیدی افزایش یابد ، توده های پروتئینی پیچ خورده ای به نام پلاک ایجاد می‌شود. ( در بیماران مبتلا به سندروم داون نیز که یک بیماری ژنتیکی است میزان تولید پروتئین  APP در سلول های عصبی مغزافزایش می‌یابد و علائمی شبیه آلزایمر و زوال عقل ایجاد می‌شود . )   
در خلال پیشروی بیماری آلزایمر، پروتئین های آمیلوئیدی در مغز انباشته شده و ساختاری را تشکیل می‌دهند که به آن‌ها " پلاک " گفته می‌شود. این پلاک‌ها ( که می توان آنها را به نام پلاک پیری نیز نامید ) باعث می‌شود که ارتباط بین سلول‌های عصبی قطع شده و در نهایت این سلول‌های عصبی مرده و بافت مغز از بین برود.

مغز مبتلا به آلزایمر پلاک های مغزی تشکیل شده در بیماری آلزایمر ، مانع ترشح پیام رسان های عصبی مانند استیل کولین شده و بدین ترتیب ، انتقال پیام بین سلول های عصبی مغز را مختل خواهد نمود . همچنین این پلاک ها احتمالا باعث تحریک واکنش های ایمنی ( خود ایمنی ) شده و بدین ترتیب موجب مرگ سلول های عصبی مغز می گردند .  
 پروتئین تائو ( Tau ) ، پروتئین دیگری است که در بیماری آلزایمر دخیل می باشد و موجب تشکیل  کلافه ای نورو فیبریلاری  در داخل سلول های عصبی ( نورون ها ) می گردد و بدین ترتیب موجب استحاله و مرگ سلول های عصبی می گردد .
ایجاد پلاک های مغزی از ناحیه هیپوکامپس مغز که مسئول شکل دهی به خاطرات است ، شروع می گردد . بنابراین ، اختلال در حافظه نزدیک ، از اولین علائم بیماری آلزایمر می باشد .
در ادامه بیماری آلزایمر ، پلاک های آمیلوئیدی به تدریج در قسمت های دیگر مغز ایجاد می گردند و سبب عوارض شدیدتر بعدی می گردند . این پلاک ها در قسمت جلویی مغز ، باعث اختلال در تفکر منطقی می گردند . گسترش پلاک ها به منطقه احساسات مغز ، موجب تغییرات شدید در خلق و خوی بیمار می گردد . پلاک ها در قسمت فوفانی مغز موجب ایجاد توهم وپارانویا می گردند و وقتی پلاک ها و تاب خوردگی های  سلول های عصبی به ناحیه پشتی مغز می رسند ، عمیق ترین خاطرات را از ذهن فرد پاک می کنند . و در نهایت ، نوبت به مرکز کنترل اعمال حیاتی در مغز می رسد . مراکز طپش قلب و تنفس در مغز مورد حمله پلاک های آمیلوئیدی قرار گرفته و به این ترتیب ، بیمار جان می بازد .
  در درون بدن چه می گذرد ؟  
   شناخت و شرح بیماری ها       
  مطالب بیشتر در باره دستگاه های بدن       
  مطالب بیشتر در باره بیماری های خود ایمنی   

مطالب دیگری از سایت

داستان هایی از آلزایمر
نقش تغذیه در ایجاد یا پیشگیری از بیماری آلزایمر
بیماری آلزایمر ، مراحل ، علل و روش های درمانی
روش سفید کردن دندان ها با لیموترش و جوش شیرین
مراحل مختلف خواب و راه کارهایی برای افزایش کیفیت خواب
آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب چیست ؟ 
دانلود کتاب " راز سلامتی و شادابی با تغذیه میوه و گیاهان "

موضوع : در درون بدن چه می گذرد،  بیماری ها، 
نشانک ها: بیماری های خود ایمنی، دستگاه های بدن،
پیوندها : لینک ویدئو در آپارات،

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات